Põhjapõder arktilises kultuuris

Pilt on illustratiivne!

6.00€

Põhjapõder arktilises kultuuris

Tartu : Eesti Rahva Muuseum, 2001
Pehmes köites, heas korras.

Loodusteadused | Maad, rahvad, reisikirjad...

149 lk., 26 l. ill. : ill. ; 20 cm. ; kokkuvõtte tõlkinud Epp Uustalu. - Bibliograafia artiklite lõpus ja joonealustes märkustes. - Kokkuvõte inglise keeles.

Sellesse ühismonograafiasse on koondatud Art Leete, Liivo Niglase ja Anzori Barkalaja põhjapõdrateemalised lühiuurimused. Eelkõige on vaatluse all handi ja neenetsi pühjapõdraohverdused ning põhjapõdra koht neenetsi maailmapildis laiemalt.

Praegu mõtlen ma, unistan, et presidendi ja põhjapõdra vahel peab olema selline seos. Ma tahtsin, et see seos mõjutaks presidenti. Põhjapõdral on inimestele positiivne mõju. Aga kui president ei suuda kaitsta mu karjamaid, minu maad, olen ma sunnitud oma põhjapõdrad tapma. Esimene, kelle ma tapan, saab olema presidendi põhjapõder. Sest selles olukorras pole presidendil enam õigust sellele põhjapõdrale. Aga ma loodan, et seda ei juhtu ning meie maad jäävad meile alles. Kui kõik läheb hästi, saab presidendi põhjapõder peagi järglased ja presidendil saab olema kolm põhjapõtra. (Juri Vella, metsaneenets, 1999)

Muidu peab jõõril kõigile jumalatele ohverdama, aga nemad ohverdasid haiguse jumalatele. Nüüd põevad aasta otsa juba. Alumistele haigusejumalatele ei tohi ohverdada, nemad rõõmustavad ja tahavad oma vastukingituse teha. Mida neil ikka kinkida, ainult oma haigust, tatti ja sügelisi.

Põhjarahvaste inimõiguste ja väärikuse kehtestamine toimub rituaali kontekstis. Sellega rõhutavad põliselanikud oma kultuuri ürgsust ning kestvust.

Muu rahvas pidas ennast šamaaniseansi ajal suhteliselt vabalt ülal, suitsetati, söödi, joodi, käidi sisse-välja. Vaheaegadel, arutelu ajal tehti nalja, kommenteerides jumalate tahet, nii et kõik naersid suure häälega.

Põhjapõdrakeskne elu- ja mõtlemisviis on suutnud neenetsitele kuni tänase päevani pakkuda kindlustunnet tuleviku ees: niikaua kui neil on olemas põhjapõdrad, pole muretsemiseks olulist põhjust - need loomad on alati võimaldanud muutliku poliitilise ja majandusliku keskkonnaga kohaneda.