Tartu ülikooli raamatukogu kunagise bibliotekaari Emil Andersi mälestused

Tartu ülikooli raamatukogu kunagise bibliotekaari Emil Andersi mälestused

Tartu : Tartu Linnamuuseum, 2012
Pehmes köites, heas korras

Elulood, mälestused | Koolid, ülikoolid... | Pedagoogika,haridus...

112 lk. : ill.; [tõlkija Aira Võsa ; toimetajad Heivi Pullerits, Marge Rennit ; eessõna: Heivi Pullerits ; kujundaja Peeter Paasmäe]

Mõõdud: 170 × 245 mm
ISBN: 9789985987773

19. sajandist on pärit rida Tartuga seotud mälestusi, mis on omal ajal perioodikas või iseseisva väljaandena publitseeritud, kuid pole tänasele tartlasele või Tartu ajaloost huvitatud inimesele kättesaadavad. Enamasti on tegemist vahetute ja värvikate Tartu olustiku ja siin tegutsenud inimeste kirjledustega, kesksel kohal on mõistagi sajandi alguses taasavatud ülikool. Tartu Linnamuuseumi kavandatud memuaarikirjanduse sarja esimeseks väljaandeks on ülikooli omaaegse biblioteekari Emil Andersi mälestused.

Anders sündis 1806. aastal Tartus preisikooli inspektori pojana. Isa soovil õppis ta Tartu ülikoolis õigusteadust, peale õpingute lõpetamist töötas aastatel 1826–1871 ülikooli raamatukogus. Mälestused, mis autori surma tõttu 1887. aastal küll lõpetamata jäid, pani ta kirja juba eaka mehena.

Andersit iseloomustavad sügavad kultuurihuvid ning laialdane sõpruskond, kuhu kuulusid FR.R. Faehlmann, Carl von Liphardt jt väljapaistvad tartlased. Kõik see leiab kajastamist ka tema memuaarides.