10.00€

Minu ema Marie Curie

Tallinn : Teaduslik ja Populaarteaduslik Kirjastus, 1940
Köide parandatud, kõvas köites, heas korras

Elulood, mälestused | Enne 1946 aastat

416 lk., 4 l. portr., fot. : ill. kaas ; 20 cm ; [tõlkinud A. Suik ; kaanelehe joonistanud R. Kivit] ; eessõna: J. Haldre

Käesolevas teoses esitatakse suure õpetlase ning töösangari Marie Sklodowska-Curie elulugu, mille on kirjutanud suure meisterlikkusega tema tütar Eve. Mõninga tabava visandiga on suutnud kirjanik anda üksikuid pilte M. Sklodowska lapsepõlveeast, tema õpilasaastaist vene tsarismi surve all, üliõpilasajast Pariisis, mis oli täis edasipüüdlikkust ja armastust teaduse vastu. Ülikooliõpinguil kohtas Marie töökat ja andekat füüsikut Pierre Curie'd. Ühised huvid teaduse alal sidusid neid nähtamatute niitidega üha enam. Kuigi M. Sklodowskas protestis poola patriootiline süda abielu vastu prantslasega, võitis nende ühine suhtumine teaduslikku töösse kõik takistused ning nähtamatuist sidemeist arenes peagi harmooniline abielu.
Milles siis peitub M. Curie teaduslik pärandus?
Kõigil on teada raadiumi olemasolu ja et seda kallist ainet kasutatakse vähktõve ravimiseks. Kuid paljud vaevalt teavad, et raadiumi andis kannatavale inimsoole M. Curie. Kiirgavate ainete otsimisel avastas M. Curie koos oma abikaasaga uue algaine, mille nad nimetasid raadiumiks, s.o. kiirgajaks. Enne seda avastust tuli aga ületada palju raskusi, sooritada palju tööd ning näha palju vaeva.
J. Haldre