Nii kaugele, kui jalad viivad : [romaan]

Nii kaugele, kui jalad viivad : [romaan]

Tallinn : Olion, 2005
Kõvas köites, heas korras

Ilukirjandus (välis) | Ilukirjandus... | Kriminaal, -põnevusromaanid

353, [1] lk. ; 22 cm ; saksa keelest tõlkinud Vladimir Beekman ; [kaane kujundanud Tiit Rammul]

Saksa sõjavang Clemens Forell põgeneb Tšuktši poolsaarel Dežnjovi neemel asuvast tinakaevandusest. Kolm aastat kestev odüsseia viib ta läbi Siberi tundra ja taiga, Kaukaasia ja Iraani kaudu kodumaale. Üksindus, meeleheide, üliinimlik füüsiline pingutus – peas vaid kinnisidee jõuda koju oma naise juurde.
Oma teekonnal kohtab ta Siberi põlisrahvaid, kullakaevandusest põgenenud kriminaalkurjategijaid, NKVD ametnikke, lihtsaid vene inimesi, kogedes nii kaastunnet ja mõistmist kui ka omakasust ajendatud ebainimlikkust. Vene keelt halvasti rääkiva ärakaranud sõjavangile võib iga kokkupuude eelpoolmainitutega saada saatuslikuks, kujuneb tihti aga ka ainukeseks ellujäämisvõimaluseks.
Kirjanikul on õnnestunud tõsielust võetud materjal kujundada kunstiliseks tervikuks, vahendada kaasakiskuvalt ja veenvalt, mistõttu pinge ja lugejahuvi püsivad rohkem kui 400 leheküljelise romaani lõpuni. Siberi karmi looduse, Venemaa sõjajärgse olustiku ja seiklusromaanile tüüpiliste elementide professionaalselt loodud kompositsioon on teinud autori teosest bestselleri, mis on suutnud vastu pidada peaaegu pool sajandit.