Hääl vabadusest : Juhan Kristjan Talve tekstid 1983-1997
12.00€

Hääl vabadusest : Juhan Kristjan Talve tekstid 1983-1997

[Tallinn] : Tammerraamat, 2008
Kõvas köites, heas korras

Ajalugu | Ilukirjandus (eesti) | Ilukirjandus... | Poliitika, parteid

327 lk. : ill. ; 25 cm ; koostanud Lauri Vahtre ; toimetanud Karin Kastehein ; eessõna: Toomas Hendrik Ilves ; kujundanud Andres Tali]

Just nende ridade kirjutamise ajal on loomisel Mälu Instituut, äsja teatas oma tegevuse alustamisest kommunismi kuritegude uurimise sihtasutus, võimsat ja tänuväärset tööd on teinud ka represseeritute organisatsioonid. Nendest suurematest ja väiksematest kildudest koosneva mosaiigi nimi on Eesti maa ja tema rahva lugu 20. sajandil. Kogu ilus ja õuduses, hiilguses ja häbis. Juhan Kristjan Talve tekstikogumik on üks kivi selles mosaiigis. Ei tähtsam ega tühisem kui ülejäänud. Lihtsalt vajalik, et me teaksime ja mäletaksime.

Toomas Hendrik Ilves

Juhan Kristjan Talve ongi võrdlemisi kibe autor, kuid see kibedus ei võrsunud mitte pahatahtlikkusest, vaid murest. Pealegi tasakaalustab seda teravmeelsus ja suurepärane huumorimeel. Ühe-kahe JKT kirjutise lugemine annab ainet mõtiskluseks, on huvitav ja hariv. Terve kogumik JKT kirjutisi on aga ekskursioon lähedasse ja samas juba üksjagu kaugesse (lähi)minevikku, midagi intellektuaalse seiklusturismi taolist. Ümbernurga heietamist ega keerutamist ei ole, kõik öeldakse otse välja ja igaüks saab nii, nagu ta ära on teeninud.

Lauri Vahtre, koostaja