Tervise ABC
16.00€

Tervise ABC

[Tallinn] : Valgus, 2009
Kõvas köites, heas korras

Meditsiin, hoolekanne,tervishoid... | Meditsiin, tervis

663, [1] lk. : ill. ; 25 cm; [kujundus: Kersti Tormis] Sisaldab registrit

Esmakordselt ilmus kirjastuselt Valgus «Tervise ABC« 1970. aastal (koostajad Harri Jänes, Hubert Kahn ja Hans Roots). Raamatu oluliselt täiendatud trükk ilmus 1975. aastal (koostajad Harri Jänes ja Hubert Kahn).

Nüüd, pärast 34-aastast vaheaega ja pärast viis aastat kestnud koostamise-toimetamise tööd näeb ilmavalgust uus, kaasaegne ja mahukas «Tervise ABC». Rohkem kui 700-leheküljelise raamatu suureks plussiks on nüüdki see, et autoriteks on Eesti väljapaistvad teadlased ja praktikud, kokku enam kui 100 meditsiini asjatundjat, kes hästi tunnevad meie rahva tervisemuresid ja kohalikke olusid.

Et raamatu kasutamist hõlbustada, on kogu materjal, nagu varajasemateski väljaannetes, esitatud entsüklopeediataoliselt. Raamatu lõppu on paigutatud üksikasjalik aineregister, mille kaudu saab lugeja kiiresti leida temale vajaliku märksõna. Käsiraamat sisaldab ligi 1200 märksõnaartiklit.

Terviseuuringud on tõendanud, et rahva tervis, elukvaliteet ja arstiabi tõhusus on seda parem, mida haritum on elanikkond ja mida suurem on tema teadlikkus tervishoiust. Samas, mida teadlikum on inimene haiguste ja tervisehäirete olemusest ning nende tekkimise põhjustest, mida enam tuntakse haiguste vältimise teid ja hinnatakse tervislikku eluviisi, seda suurem on tõenäosus elada kaua tervena ja töövõimelisena.
Elus võib aga ette tulla ka olukordi, kus meil tuleb abistada haiget või õnnetusse sattunud inimest. Siis on oluline oskuslik tegutsemine, sest sellest võib sõltuda elu. Mida enam on meil teadmisi ja käepärast informatsiooni kõikvõimalike tervisehäirete puhuks, seda kindlamini end tunneme ja seda enam on meist abisatajana kasu. Niisugustest põhimõtetest lähtudes kogusime materjali käesoleva raamatu jaoks.
Kuigi käesolev käsiraamat on eelmiste väljaannetega võrreldes märksa informatsioonirikkam, ei saa selle abil haigusi diagnoosida ega ravida. See oli ja jääb arstide prioriteediks, seda enam, et tänapäeva meditsiin oma diagnoosimis- ja ravimeetoditega on muutunud vägagi komplitseeritud rakendusteaduseks. Autorid on püüdnud siiski tutvustada ka olulisemaid nüüdisaegseid uurimis- ja ravimeetodeid, kuna viimaste kümnendite jooksul on arstiteaduses aset leidnud lausa hämmastavad muutused.

Tänapäeval on enesestmõistetavaks saanud südame pärgarterite väljavahetamine, neeru siirdamine, kulunud liigese asendamine tehisliigesega, palju tõhusamaks on muutunud kasvajate ravi, nägemist saab korrigeerida laseroperatsiooniga jne. Aastate jooksul on tundmatuseni arenenud farmaatsiatööstus. Tänu uutele tõhusatele ravimitele on lugematu hulk inimesi saanud terveks või siis säilitavad nende ravimite kasutamise abil elujõu ja töövõime. Suur edasiminek on toimunud ka haiguste diagnoosimise valdkonnas. Tänapäeval kasutatakse ulatuslikult ultraheliuuringuid, kompuutertomograafiat, magnetresonantstomograafiat, elektroneuromüograafiat ja mitmeid teisi suure informatiivsusega meetodeid. Muidugi võib mõne märksõna selgitus tunduda liiga põhjalik, kuid see on tingitud soovist arvestada ka nende lugejatega, kes on huvitatud põhjalikumast informatsioonist.
Loodame, et käesolev «Tervise ABC» leiab endale koha iga perekonna raamaturiiulil.