Tallinna linnamüür : [ehituslooline ülevaade]
9.35€

Tallinna linnamüür : [ehituslooline ülevaade]

Tallinn : Eesti Raamat, 1966
Pehmes köites, ümbrispaberiga, rahuldavas korras.

Arhitektuur | Eesti kodulugu | Ehitus, arhitektuur, disain

Võtmesõnad: eesti linnad

159 lk., 28 l. ill. : ill. ; 21 cm; [kaaneümbris, kaas ja tiitel: H. Polberg]

Bibliograafia lk. 151-156
Kokkuvõte vene, saksa ja soome keeles

Tallinna linnamüüri vanimad säilinud lõigud kuuluvad XIII sajandisse. Kujunenud lõplikult välja järgnenud kolme sajandi jooksul, oli Tallinna linnamüür üheks oma aja suuremaks ja tugevamaks kaitsesüsteemiks kogu Põhja-Euroopas.
Ringmüüri lõplikuks pikkuseks oli kujunenud 2,35 km. Selle frondis oli 35 kaitsetorni. Neist 8 olid väravaehitised: 2 vaheväravat ühenduse pidamiseks ülikute asulaga Toompeal ja 6 välisväravat ringmüüri välisfrondis. Kuna viimaste keerukaid komplekse tugevdas veel umbes 10 mitmesugust eeskaitsetorni, siis ulatus Tallinna all-linna kaitsetornide koguarv 45-ni, müüride üldpikkus koos eesväravate ja topeltmüüridega aga 3 kilomeetrini.
Sellest võimsast kaitsesüsteemist on tänapäeval alles üle poole, täpsemalt 1,85 km müürifronti ja 26 kaitsetorni. Ülejäänu on aeg hävitanud. Seda otseses mõttes, sest põhiline osa Tallinna keskaegse linnamüüri kaotsiläinud ehitistest ei hävinud sõdades ega lagunenud oma tehnilise seisundi tõttu, vaid langes ohvriks XIX sajandi kapitalistlikule mentaliteedile.